چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - Wednesday 20 March 2019
کد خبر : 3659
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۰
- بازدید

تبریز| روایت رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از عدم مشورت پذیری دولت – اخبار تبریز بیدار

تبریز| روایت رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از عدم مشورت پذیری دولت – اخبار تبریز بیدار http://tn.ai/1850298 به گزارش خبرگزاری تبریز بیدار از تبریز، محمدرضا پورابراهیمی ظهر امروز در مجمع عالی بسیج آذربایجان شرقی با تقدیر از برگزاری مجمع بسیج با موضوع پیگیری و حل مشکلات اقتصادی مردم و بازاریان و تولیدکنندگان استان، اظهار داشت: برگزاری این جلسه نشان از اهتمام بسیج برای حل مشکلات مردم است.  […]


تبریز| روایت رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از عدم مشورت پذیری دولت – اخبار تبریز بیدار

http://tn.ai/1850298

به گزارش خبرگزاری تبریز بیدار از تبریز، محمدرضا پورابراهیمی ظهر امروز در مجمع عالی بسیج آذربایجان شرقی با تقدیر از برگزاری مجمع بسیج با موضوع پیگیری و حل مشکلات اقتصادی مردم و بازاریان و تولیدکنندگان استان، اظهار داشت: برگزاری این جلسه نشان از اهتمام بسیج برای حل مشکلات مردم است. 

وی با اشاره به اینکه اینگونه جلساتِ کاربردی، بسیار می‌تواند در حل مشکلات کشور موثر باشد افزود: بسیج و سپاه حضور فعالی برای پیگیری مطالبات مردم دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز هجمه سنگین اقتصادی علیه کشور داریم که البته این موضوع هم سابقه دار است گفت: جمهوری اسلامی باید تحلیل متفاوتی از شرایط بکند تا از این پیچ تاریخی عبور کنیم. 

وی با اشاره به اینکه آمریکا کشورهای عربی با پول باد آورده نفت را علیه ایران بسیج کرده و سرویس های جاسوسی خود را هم پای کار آورده است ابراز داشت: تلاش دشمن این است که اخلال در نظام اقتصادی ایجاد کرده و جمهوری اسلامی را متوقف کند.

پورابراهیمی افزود: ما باید در داخل چگونه با برنامه‌های دشمن مواجه شویم؟ امروز شرایط تحریم با گذشته متفاوت است. در سال‌های ۹۰ و ۹۱ وقتی تحریم مطرح شد، اروپا اعلام کرد که از طرف اروپا تحریم هستید، کشورهای جنوب شرق آسیا، حتی چین و کره و… هم می‌گفتند که ابتدا باید تحریم سازمان های بین المللی را حل کنید تا با شما وارد معامله شویم اما امروز بر خلاف زمزمه‌هایی که از سوی مسئولان مطرح می‌شود تا دل مردم را خالی کنند، امروز شرایط بسیار متفاوت از سال ۹۰ است و اوضاع بهتری داریم چراکه امروز مورد تحریم هیچ سازمان بین المللی نیستیم و فقط آمریکا خلاف قوانین بین الملل ما را می‌خواهد تحریم کند.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه دنیا با رویکرد جدیدی با ایران مواجه است، اظهار داشت: موفقیت ما در برابر تحریم‌ها باید بهتر باشد ولی متاسفانه در برخی از اظهار نظرها، فضایی ترسیم می‌شود که یاس و نا امیدی و ناکارآمدی نظام از سوی مسئولان و متولیان اجرایی مطرح می‌شود که این قابل قبول نیست.

وی با تاکید بر اینکه این نظام ظرفیت‌های بزرگی دارد که در شرایط تحریم دشمن می‌توانیم با تکیه به توان خود، روحیه جهادی و پیروی از رهبری بر مشکلات فائق آییم، گفت: شرایط ما به مراتب بهتر از اول انقلاب و دفاع مقدس و حتی سال‌های ۹۰ و ۹۱ است. نگرانی ما در جامعه رفتار و تصمیمات دولت است که با مبانی علمی و تخصصی سازگار نیست.

این استاد اقتصاد دانشگاه تهران دلیل شرایط اخیر در اقتصاد ایران و سایه انداختن مشکلات به بازار و معیشت مردم را سیاست‌های غلط ارزی کشور دانست و تصریح کرد: قبل از عید که التهابات ارزی را در کشور دیدیم و پیش بینی شرایط بد اقتصادی را داشتیم، رئیس کل وقت بانک مرکزی و وزیر وقت اقتصاد را دعوت کردیم و نگرانی خود را اعلام کردیم، آنها گفتند که ما هم در جریان هستیم؛ گفتند برنامه جامعی داریم که به زودی اعلام می‌کنیم که هیچ وقت اعلام نکردند! 

وی با تاکید بر اینکه مجلس با کار علمی می‌خواهد کمک کند تا وضعیت اقتصاد کشور بهبود یابد، گفت: معتقدیم، موفقیت دولت، موفقیت نظامی است که پرچم ولایت را در دارد و باید همه برای حل مشکلات کمک کنیم. 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه در دی ماه از وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی برنامه خواستیم اما بعد از مدتی با تصمیم دولت برای افزایش نرخ سود سپرده بانکی مواجه شدیم خاطر نشان کرد: دولت با هدف اینکه نقدینگی را برای کنترل بازار ارز به بانک‌ها سوق دهد، کاملا در اشتباه بود و به بدتر شدن اوضاع منجر شد.

وی با تاکید بر اینکه دولت در تصمیمات اقتصادی خود، به اندازه سر سوزن با مجلس مشورت نکرد و حتی مشورت مجلس را هم پس زد، گفت: به رئیس بانک مرکزی گفتم که شما چگونه یک شبه به این تصمیم رسیدید؟ حتی بانک‌ها هم از افزایش نرخ سود سپرده خبر نداشتند و در جلسه ای که همه بانک‌ها را جمع کرده بودند، اعلام کردند که سود سپرده را از ۱۵ درصد به ۲۰ درصد برسانید که این کار، تیر خلاصی به تولید بود، چراکه ما سال‌ها زحمت کشیدیم سود سپرده را به ۱۵ درصد برسانیم تا سود تسهیلات را کاهش دهیم اما سود سپرده ۲۰ درصد در مقابله با تولید و اشتغال است و یعنی سود تسهیلات بالاتر از ۳۰ درصد!

پور ابراهیمی ادامه داد: بعدها جلسات سوال از رئیس جمهور به کمیسیون اقتصادی آمد که در حاشیه یکی از این جلسات بعد از این تصمیم غیر کارشناسی دولت، از نمایندگان دولت، نهاوندیان، کرباسیان، سیف و امیری که به کمیسیون آمده بودند، پرسیدم که شما اقتصاددان هستید، این تصمیم نرخ سود سپرده آیا کارشناسی بود؟ که تیم اقتصادی دولت با ناراحتی گفتند ما مخالف بودیم ولی اجباراً اجرا کردیم!

نماینده کرمان و راور در مجلس با اشاره به اینکه این موضوع مطرح شده با سه عضو اقتصادی دولت را که گفتتند افزایش نرخ سود سپرده را قبول نداریم، در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا برای رئیس جمهور، رئیس مجلس و قوه قضائیه مطرح کردم، خاطر نشان کرد: همین‌ها را گفتم که این چه نوع تصمیم گیری در کشور است که حتی تیم اقتصادی تان آن را قبول ندارد ولی یک تصمیم غلط را با اصرار اجرا کردید؟ رئیس جمهور با عصبانیت گفت که این نتیجه خرد جمعی است.

وی با تاکید بر اینکه هدف دولت حل مشکل ارز بود ولی این اتفاق نه تنها مشکلات بازار ارز را حل نکرد، بخش از منابع را در بازار ارز دچار مشکل کرد، تصریح کرد: تنها این تصمیم دولت به اذعان سیف، بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام اقتصادی کشور ضربه زد. اینکه دیگر به آمریکا ربطی ندارد، از بی تدبیری مدیران ما است. 

پورابراهیمی با اشاره به اینکه تا زمانی که بر مبانی دینی و شهدا و ولایت پایداریم و روحیه ضد استکباری داریم، با مخالفت آمریکا مواجه خواهیم بود، ابراز داشت: مهم تر از آن، تصمیمات غلط داخلی است که ما را دچار چالش کرده است. 

وی به تصمیمات کارشناسی کمیسیون اقتصادی مجلس اشاره کرد و با تاکید بر اینکه فارغ از جناح بندی‌ها، بر روی موضوع اقتصادی همه در ارائه طرح خروج از شرایط فعلی یک صدا بودیم ابراز داشت: تصمیم دولت برای اعلام نرخ ارز واحد، بدترین تصمیم اقتصادی در طول تاریخ ایران بود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه ما در روزهای ابتدایی سال، قبل از اتمام تعطیلات طرحی را برای کنترل بازار ارز تدوین کردیم، افزود: در نخستین یکشنبه کاری مجلس پس از تعطیلات، ساماندهی بازار ارز را در دستور کار قرار دادیم تا تمام محورهای تامین ارز برای کالاهای اساسی، سپرده ارزی و… را پوشش دهیم و مشکلات را برطرف کنیم. 

وی اضافه کرد: پس از این جلسه هیئت دولت در ۹ شب جلسه تشکیل داد و پس از آن آقای جهانگیری به مقابل دوربین رسانه‌ها آمد و گفت که از امشب سیاست‌های ارزی اعلام می‌شود که نرخ ارز از امروز ۴۲۰۰ است و برای هر کسی و هر نیازی می‌توانیم تامین کنیم که همان به دلار جهانگیری معروف شد.

پورابراهیمی خاطر نشان کرد: نمایندگان پس از بی‌توجهی دولت به طرح کارشناسی دولت، در کمیسیون اقتصادی گفتند که برنامه‌ها و تصمیم گیری‌های ما بی اثر است و فایده ندارد، لذا به آقای لاریجانی گفتم من با این شرایط نمی‌توانم کمیسیون اقتصادی را اداره کنم.

وی با بیان اینکه در جلسه با دولت، دغدغه‌های ارزی را مطرح کردیم، گفت: جمع بندی در انتهای جلسه با دولت این شد که جهانگیری معاون اول گفت ما دولتیم و کار خودما را انجام می‌دهیم و مجلس کار خود را انجام دهد! 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه واقعا ۳٫۵ ماه سیاست ارزی غلط دولت، کشور را به سمت پرتگاه برد اضافه کرد: بسیاری از کشورها برای ۲۰ درصد کاهش ارزش پول ملی تحمل ندارند، واقعا کمک خداست که این کشور در این شرایط فعالیت دارد.

نماینده کرمان در مجلس، با اشاره به اینکه دولت در روزهای آینده وزرای پیشنهادی را معرفی می‌کند تاکید کرد: بدون تعارف، اگر دولت نیروی توانمندِ موثرِ تخصصی پیشنهاد نکند و نتوانند با تمام وجود اقتصاد و صنعت را اداره کنند، مجلس به تکلیف خود عمل می‌کند چرا که نظام ما در خطر است. وزیری نمی‌خواهیم که تصمیم می‌گیرد و آن را قبول ندارد.

وی با اشاره به اینکه مجموع نمایندگان مجلس با تاخیر به عرصه مشکلات اقتصادی ورود کرد ولی جدی وارد شد، ابراز داشت: سوال از رئیس جمهور و استیضاح وزرا و … اقدام جدی مجلس در موضوع مشکلات اقتصادی است که تلاش داریم با تمام وجود کمک کنیم اما اگر اقدامات غیر کارشناسی ادامه داشته باشد، تصمیمات مهم دیگری را اتخاذ می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه این انقلاب به سادگی به دست نیامده است، اظهار داشت: برخی از مدیران، نا امید و بی انگیزه هستند ولی باید اعلام کنم که هر کس نا امید و بی انگیزه است باید از دولت خارج شود چراکه مردم از ما مطالبه به حق در موضوعات اقتصاد و معیشت دارند.

انتهای پیام/ ت

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]

برچسب ها :

ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

1 × پنج =


تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات