شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - Saturday 23 February 2019
کد خبر : 3389
تاریخ انتشار : شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ - ۷:۵۲
- بازدید

سوارکاری؛ ظرفیتی خفته در آذربایجان شرقی – اخبار تبریز بیدار

سوارکاری؛ ظرفیتی خفته در آذربایجان شرقی – اخبار تبریز بیدار http://tn.ai/1839531 به گزارش خبرگزاری تبریز بیدار از تبریز، سوارکاری رشته ورزشی ایرانیان  بوده که در چند دههٔ اخیر نیز مورد توجه خاصی قرار گرفته‌ است، با این وجود سابقه‌ای طولانی داشته‌ که می‌توان آن را از کهن‌ترین ورزش‌ها به‌شمار آورد. این رشته ورزشی امروزه نه تنها به عنوان یک رقابت سالم و مفید، بلکه به عنوان […]


سوارکاری؛ ظرفیتی خفته در آذربایجان شرقی – اخبار تبریز بیدار

http://tn.ai/1839531

به گزارش خبرگزاری تبریز بیدار از تبریز، سوارکاری رشته ورزشی ایرانیان  بوده که در چند دههٔ اخیر نیز مورد توجه خاصی قرار گرفته‌ است، با این وجود سابقه‌ای طولانی داشته‌ که می‌توان آن را از کهن‌ترین ورزش‌ها به‌شمار آورد. این رشته ورزشی امروزه نه تنها به عنوان یک رقابت سالم و مفید، بلکه به عنوان سرگرمی و به منظور گذراندن اوقات فراغت مورد توجه قرار گرفته‌ است. با اینکه سوارکاری نسبت به بسیاری از ورزش‌ها پرهزینه به نظر می‌رسد، اما این رشته هر ساله تعداد طرفداران و ورزشکاران بیشتری به خود جذب می‌کند.

ضمن توجه تاریخی ایرانی‌ها به اسب و سوارکاری، در اسلام نیز بر این امر تاکید شده و در سفارشات متعدد یکی از وظایف والدین را آموزش سوارکاری به فرزندان دانسته‌اند اما سوارکاری در آذربایجان شرقی اگر چه از استقبال خوبی برخوردار است اما به دلیل برخی  مشکلات از رونق خوبی برخوردار نیست و این امر سبب شده یک ظرفیت بی‌نظیر ورزشی در استان در حاشیه بماند.

محمدعلی جاویدی، رئیس هیئت سوارکاری آذربایجان شرقی، با حضور در تحریریه تبریز بیدار  آذربایجان شرقی در رابطه با وضعیت و مشکلات پیش روی این رشته نکاتی را قابل ذکر دانست، وی همچنین توضیحاتی را در ارتباط با برگزاری مسابقات سوارکاری در استان ارائه کرد که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

سوارکاری؛ ظرفیتی خفته در آذربایجان شر سوارکاری؛ ظرفیتی خفته در آذربایجان شرقی   اخبار تبریز بیدار

تبریز بیدار: در حال حاضر هیئت سوارکاری آذربایجان شرقی در بحث برگزاری کلاس‌های مربیگری در چه وضعیتی قرار دارد؟

جاویدی: هیئت سوارکاری آذربایجان شرقی تا سال ۹۴ مربی نداشته و تنها این دوره‌ها در تهران برگزار شده بود که در سال ۹۵ توانستیم اولین دوره مربیگری را  در استان برگزار کنیم. در حال حاضر ۹ مربی در سطح استان فعالیت می‌کنند و با توجه به اینکه بحث سوارکاری طبیعتاً نیازمند مربیان کارآمد، کارآزموده و مجرب است این تعداد مربی برای ۴۸ باشگاه این هیئت جوابگو نیست.

برای خروج از بحث سوارکاری سنتی و ورود به عرصه سوارکاری کلاسیک ضروری است هر باشگاه حداقل یک مربی داشته باشد.

تبریز بیدار: هیئت سوارکاری آذربایجان شرقی در بحث شهرستان‌ها چه اقداماتی انجام داده است؟

جاویدی: ۱۷ هیئت سوارکاری در شهرستان‌های استان فعالیت می‌کنند که تبریز،عجب شیر،ملکان،مراغه،جلفا،شبستر، مرند،اهر و هریس نیز از فعال‌ترین هیئت‌های شهرستانی بوده و هیئت شهرستان تبریز نیز بازوی اصلی هیئت سوارکاری استان است که جلسات و بروکراسی‌های اداری استان در هیئت تبریز انجام می‌شود.

توجه به هیئت‌های شهرستانی از مهم‌ترین برنامه‌های هیئت استانی است که در این راستا  هیئت‌های شهرستانی غیرفعال تعیین تکلیف شده و از افراد توانمند و فعال در بدنه هیئت‌های شهرستانی استفاده خواهیم کرد.

تبریز بیدار: در  رتبه بندی استان‌ها هیئت سوارکاری آذربایجان شرقی در چه رتبه‌ای قرار دارد؟

جاویدی: هیئت سوارکاری آذربایجان شرقی در سال۹۵ به عنوان هیئت نمونه معرفی شد اما در سال ۹۶ نیز  بر اساس رتبه بندی استان‌ها از رتبه ۲۴ به رتبه  ۵ صعود کردیم که این فاصله را توانستیم فقط در یک سال کم کنیم.

حمایت‌های معنوی و مادی اداره کل ورزش و جوانان استان از هیئت سوارکاری خوب بوده  و  تا جایی که امکان دارد از هیئت‌های استانی حمایت می‌کنند ولی فدراسیون سوارکاری چه در بحث آموزش و چه بحث مالی ضعیف عمل کرده است.

1538207550 817 سوارکاری؛ ظرفیتی خفته در آذربایجان شر سوارکاری؛ ظرفیتی خفته در آذربایجان شرقی   اخبار تبریز بیدار

تبریز بیدار: چه مشکلاتی گریبانگیر متولیان ورزش سوارکاری اعم از مسئولان و ورزشکاران آذربایجان شرقی شده است؟

جاویدی: کمبود بودجه و منابع مالی و نبود درآمد پایدار از مهم‌ترین مشکلات هیئت سوارکاری استان است چرا که بدون حامی مالی نمی‌توان مسابقه یا برنامه‌ای برگزار کرد و هیئت استان در خصوص برگزاری مسابقات با کمک‌های خود اعضا و هیئت‌رئیسه هیئت استان این مشکل را حل  و برنامه یا مسابقه را اجرا می‌کنند.

در صورت وجود بودجه مطلوب و متناسب با برنامه‌های هیئت، می‌توان برنامه‌های تأثیرگذارتری را برای ورزشکاران اجرا کرد همچنین نبود اماکن ورزشی مختص هیئت از جمله مشکلات هیئت استان است که ما را در برگزاری مسابقات و دیگر برنامه‌ها با مشکلاتی مواجه می‌کند.

هیئت سوارکاری استان از  نبود سالن سرپوشیده  اختصاصی و مدرسه سوارکاری نزدیک به تبریز هم رنج می‌برد که در تلاش هستیم اقداماتی در این خصوص انجام دهیم و امیدواریم با کمک مسئولان این مشکل نیز حل شود.

تنها راه خروج از سوارکاری سنتی ایجاد آکادمی و سالن سرپوشیده است که در مجموعه ورزشی یادگار امام (ره) تبریز زمینی داریم که  با ورود سرمایه‌گذار به موضوع، این سالن سرپوشیده قابل احداث بوده و همچنین پیگیری مجموعه سوارکاری آذربایجان در خواجه از مهم‌ترین دغدغه‌های این هیئت است.

تبریز بیدار: مهم‌ترین برنامه‌های هیئت استان در نیمه دوم سال و آمار جمعیت ورزشی هیئت چه تعداد است؟

جاویدی: اداره کل ورزش و جوانان استان بر اساس  بیمه ورزشی این آمار را ارائه می‌دهد که  بر این اساس ما بیش از ۶۰۰ ورزشکار داریم اما بدون در نظر گرفتن بیمه ورزشی این آمار  حداقل به دو برابر در استان می‌رسد.

آموزش، تشکیل تیم‌های شهرستانی، برگزاری مسابقات استانی، ساماندهی کمیته‌های استانی و هیئت‌های شهرستانی از مهم‌ترین برنامه‌های هیئت سوارکاری استان آذربایجان شرقی در نیمه دوم سال جاری است.

1538207551 868 سوارکاری؛ ظرفیتی خفته در آذربایجان شر سوارکاری؛ ظرفیتی خفته در آذربایجان شرقی   اخبار تبریز بیدار

تبریز بیدار: هیئت سوارکاری آذربایجان شرقی در خصوص همکاری با سایر ادارات و ارگان‌ها چه اقداماتی انجام داده  است؟

جاویدی: مردم استان علاقه و انگیزه خاصی به سوارکاری دارند و در برگزاری مسابقات حضور پرشوری داشته‌اند. هیئت سوارکاری استان نیز با امضاء تفاهم‌نامه همکاری با بیمه و یک موسسه حقوقی، تسهیلاتی به اعضای هیئت استان ارائه می‌دهد که  اعضای هیئت می‌توانند از تخفیفاتی در این زمینه بهره مند شوند.

همچنین با دانشگاه علمی و کاربردی و  فنی و حرفه‌ای، دانشکده‌های دامپزشکی تبریز  تفاهم‌نامه همکاری داریم که در این راستا همکاری‌های دوطرفه انجام می‌شود.

تبریز بیدار: هیئت استان در بحث برگزاری مسابقات چه اقداماتی انجام داده است؟

جاویدی: هیئت سوارکاری متشکل از چندین کمیته است که پارا درساژ، پرش با اسب، استقامت، اسب دوانی، هنرهای رزمی و تیراندازی، جشنواره زیبایی و کلاسیک از جمله این کمیته‌ها هستند. در این راستا شهرستان اهر ۲۰ روز دیگر میزبان مسابقات پارا درساژ کشوری خواهد بود که این مسابقات در هیچ استانی برگزار نشده و دومین دوره مسابقات کشوری در اهر برگزار می‌شود.

شهرستان ملکان در استقامت، مراغه در زیبایی و استقامت، تبریز و هریس نیز در اسب دوانی پتانسیل و ظرفیت‌های بالایی دارند و هنرهای رزمی را نیز به شهرستانی که پتانسیل مناسبی در این زمینه دارد واگذار خواهیم کرد.

اما در بخش برگزاری مسابقات، لیگ پرش با اسب استان  را  در سال گذشته برگزار کردیم همچنین حضور در  مسابقات استقامت سالیانه کشوری و  برگزاری مسابقات استانی در این رشته از جمله فعالیت‌های این هیئت بوده و جشنواره عشایری قره قیه نیز با شکوه خاصی در منطقه ارسباران برگزار می‌شود.

علی‌رغم اینکه سوارکاری در زمستان تعطیل می‌شود، هیئت سوارکاری استان برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را  تعطیل نخواهد کرد. در این راستا قصد داریم در زمستان سال جاری مسابقات استقامت را در سطح استان برگزار کنیم.

انتهای پیام/م

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]

برچسب ها :

ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

چهار + هفده =


تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات