دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - Monday 18 March 2019
کد خبر : 5275
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۷:۵۹
- بازدید

کمبود ۲۴۰۰ پرستار در بیمارستان‌های آذربایجان شرقی+فیلم- اخبار استانها – اخبار تبریز بیدار

کمبود ۲۴۰۰ پرستار در بیمارستان‌های آذربایجان شرقی+فیلم- اخبار استانها – اخبار تبریز بیدار https://tn.ai/1920619 به گزارش خبرگزاری تبریز بیدار از تبریز، عبدالله صفری عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور، مدیر اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز و رئیس نظام پرستاری آذربایجان شرقی است که در آستانه ولادت با سعادت حضرت زینب کبری (س) با حضور در دفتر خبرگزاری تبریز بیدار آذربایجان شرقی، به سوالات خبرنگاران این […]


کمبود ۲۴۰۰ پرستار در بیمارستان‌های آذربایجان شرقی+فیلم- اخبار استانها – اخبار تبریز بیدار

https://tn.ai/1920619

به گزارش خبرگزاری تبریز بیدار از تبریز، عبدالله صفری عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور، مدیر اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز و رئیس نظام پرستاری آذربایجان شرقی است که در آستانه ولادت با سعادت حضرت زینب کبری (س) با حضور در دفتر خبرگزاری تبریز بیدار آذربایجان شرقی، به سوالات خبرنگاران این خبرگزاری پاسخ داد که در ادامه با هم می‌خوانیم:

تبریز بیدار: برای آغاز گفت‌وگو بفرمایید که اکنون وضعیت جامعه پرستاری در استان آذربایجان شرقی چگونه است؟

صفری: در سطح کشور بیش از ۲۰۰ هزار پرستار در حال خدمت رسانی هستند که حداقل تحصیلات پرستاران کارشناسی است که در بین این افراد پرستاران دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا به بیماران به ارائه خدمات می‌پردازند اما در سطح استان آذربایجان شرقی نیز بالغ بر ۹هزار و۵۰۰ پرستار فعالیت می‌کنند که بیش از ۵ هزار نفر از آنان در مراکز دولتی و بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی تبریز شاغل هستند و بقیه در نهادها و سازمان‌ها و بخش‌های خصوصی انجام وظیفه می‌کنند.

پرستاران در استان در نقش‌هایی اعم از بهداشتی، توان بخشی، درمانی وهم چنین اقدامات پیش بیمارستانی و بعد از بیمارستان فعالیت می‌کنند که بیش از ۹۰ درصد پرستاران استان در حوزه درمانی در ۵۱ واحد درمانی استان ۲۴ ساعته به بیماران خدمات رسانی می‌کنند.

در کشور در حال حاضر ۱۳۴ هیات مدیره نظام پرستاری وجود دارد که کلان منطقه دو شامل استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل می‌شود ۱۴ هیئت مدیره نظام پرستاری فعالیت می‌کنند. در تبریز و شهرستان های بالای ۲۰۰ پرستار شش هیئت مدیره است که ۵ هزار نفر از پرستاران استان در سازمان نظام پرستاری استان آذربایجان شرقی عضو هستند.

تبریز بیدار: شاخص‌های استاندار فعالیت پرستاران در فضاهای درمانی چقدر است و آیا این استانداردها رعایت می‌شود؟

صفری: به ازای هر پزشک ۳ پرستار و هم چنین نسبت پرستار به تخت در ایران به ازای هر تخت ۱٫۸ الی ۲ پرستار و تا ۲٫۵ کادر پرستاری باید در طول روز شیفت بدهد. در تبریز این نسبت به ازای هر تخت ۱ الی ۱٫۲ پرستار است که ایران با این شرایط حتی از کشورهای قطر، عراق و عربستان هم عقب افتاده است که باید کمبودها جبران شود تا خدمات رسانی به بیماران بهتر شود.

اورژانس‌های بعضی از بیمارستان‌های استان بخاطر کمبود کادر پرستاری انگار در صحرای کربلا هستند. با اینکه در اورژانس‌های بیمارستان‌ها باید به ازای هر تخت ۲٫۹ پرستار باشد ولی متاسفانه در اورژانس‌ها هم به ازای یک تخت یک پرستار خدمات می‌دهد که دو پرستار به ازای هر تخت کم داریم!

تبریز بیدار: یکی از کارهایی که سازمان نظام پرستاری انجام داده است، پیگیری تصویب قانون ارتقای بهره وری است .آیا این قانون در استان اجرایی می‌شود و در چه وضعیتی است؟

صفری: سازمان نظام پرستاری که یک سازمان صنفی است از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را در مسایل حقوقی و رفاهی و حمایت‌های کلان از کادر پرستاران شروع کرده است که از کارهای بزرگ سازمان نظام پرستاری می‌توان به پیگیری و اجرای قانون ارتقای بهروری اشاره کرد. قانون ارتقای بهروری توانست شیفت‌های شب را ۱٫۵ برابر و هم چنین روزهای تعطیل را ۱٫۵ برابر حساب کند که باعث افزایش تا ۵۰۰ هزار تومان به حقوق پرستاران شد.

قانون ارتقای بهره‌وری که نزدیک به پنج سال است تصویب شده است و از همان روزهای آغازین قانون در کشور اجرا می‌شود که باید ساعات کاری پرستار به ۱۴۰-۱۳۰ساعت در ماه کاهش یابد تا پرستار بتواند استراحت کافی کرده و بهروری بیشتری در ارائه خدمات به بیماران داشته باشد نه این که پرستار در چندین بیمارستان شیفت بدهد.

قانون ارتقای بهروری در همه بیمارستان‌های دولتی استان آذربایجان شرقی اجرا می‌شود ولی بخاطر کمبود نیروی پرستاری این قانون اکثرا به صورت اضافه کاری به پرستاران ارائه می‌شود. متاسفانه در واحدهای  درمانی خصوصی استان قانون ارتقای بهره‌وری اجرایی نمی‌شود که در این راستا جلساتی با مدیران عامل بیمارستان‌های خصوصی و مدیرکل کار تعاون و رفاه اجتماعی استان در مورد مسائل طبقه بندی مشاغل و اجرای قانون ارتقای بهرهوری برگزار شده است.

تبریز بیدار: برای ارائه خدمات استاندارد در حوزه نیروی انسانی پرستاری، اکنون چند هزار نیرو کمبود دارید؟ 

صفری: واحدهای درمانی استان آذربایجان شرقی نزدیک به ۱۰۰۰ پرستار، ۵۰۰ کادر هوشبری و تکنسین اتاق عمل و هم چنین بالغ بر ۹۰۰ نفر کمک پرستار و کمک بهیار کمبود دارند تا نسبت تخت به پرستار در واحد های درمانی استان به حد نصاب استاندارد برسند. یعنی حدود ۲۵۰۰ پرستار نیاز مراکز درمانی استان است تا تعداد پرستاران به حد معقول برسد.

وزارت بهداشت و درمان در چند سال اخیر برای جبران کمبود پرستاران در بیمارستان‌های کشور دو کار انجام داد، یکی ظرفیت پذیرش دانشکده‌های پرستاری را افزایش داد و دیگری افزایش پذیرش دانشجوی پسر در رشته پرستاری بود. قبلا ۸۰ درصد دانشگاه‌های دولتی و ۱۰۰ درصد دانشگاه‌های آزاد، دانشجوی دختر پذیرش می‌کردند که به همین دلیل، بیش از ۸۰ درصد پرستاران ما پرستار زن هستند اما در این چند سال اکثرا واحدهای آموزشی رشته پرستاری به صورت نصف پذیرش می‌کنند.

کمبود 2400 پرستار در بیمارستان‌های آذربا کمبود ۲۴۰۰ پرستار در بیمارستان‌های آذربایجان شرقی+فیلم  اخبار استانها   اخبار تبریز بیدار

تبریز بیدار: الان فارغ‌التحصیل بیکار در رشته پرستاری داریم؟ 

صفری: با اینکه در استان پرستار بیکار نداریم ولی در حالی که در سطح کشور پرستاران زیادی بیکارند و بیمارستان‌ها به جذب پرستار نیاز ضروری دارند. در همین راستا از وزیر بهداشت و درمان خواستاریم تا با همت و اراده و مدیرت منابع مالی همه این پرستاران بیکار را جذب کنند چراکه در حوزه نیدوی انسانی پرستاری با کمبود شدیدی مواجه هستیم.

تبریز بیدار: اکنون بعد از حدود ۱۱ سال چرا قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اجرا نمی‌شود؟

صفری: با توجه به اینکه قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال ۸۶ تصویب شده است اما متاسفانه ۱۱ سال بخاطر نبود اراده در مدیران وزارت بهداشت و درمان که آن هم می‌تواند بخاطر “پزشک سالاری” در وزارتخانه و همچنین نبود منابع مالی کافی، اجرایی نشده است.

با این که پرستاران از تعامل سازنده و نزدیکی که بین روسای سازمان نظام پرستاری و معاونت پرستاری وزارت بهداشت و درمان و هم چنین اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس وجود دارد خوش حال بودند که سال آینده به قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری بودجه‌ای اختصاص داده شود اما متاسفانه در لایحه بودجه که به مجلس رسید از اجرای آن خبری نیست!

تصمیماتی که بین سازمان مدیریت و برنامه ریزی با نهادهای پرستاری اتخاذ شده بود، قرار بود در سال آینده ۳۱ هزار نفر نیروی سلامت استخدام شود که از این تعداد ۱۸ هزار نفر فقط استخدام پرستاری بود که متاسفانه این تعداد به ۹ هزار و ۵۰۰ نفر نیروی سلامت رسیده است که در این باره سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس قول تصویب ۹ هزار و ۵۰۰ نفر را داده اند و هم چنین قرار شده است ۹ هزار نفر هم منوط به ایجاد تخت‌های بیمارستانی شود.

تبریز بیدار: آیا فارغ التحصیلان رشته پرستاری در استان هم مثل رشته‌های دیگر در نوبت چند ماهه طرح هستند؟

صفری: در اداره پرستاری تبریز تا سه ماه قبل هر فارغ التحصیل که به اداره مراجعه می کرد همان روز به بیمارستان نیازمند معرفی می شد ولی با توجه بخشنامه جدید وزارت خانه که سهمیه گذاشته است که با این شرایط افراد در نوبت طرح در کل استان ۶۰ نفر می باشد که اگر این فارغ التحصیلان را برای سه ماه چهارم سال که در بیمارستان های استان نیاز است معرفی کنیم فارغ التحصیلی در نوبت طرح نخواهیم داشت .

به گزارش تبریز بیدار، مراسم گرامیداشت هفته‌ی پرستار در ۲۵ دی ماه در مرکز همایش های بین المللی تبریز از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۳ با حضور بیش از یک هزار پرستار برگزار خواهد شد.

کمبود 2400 پرستار در بیمارستان‌های آذربا کمبود ۲۴۰۰ پرستار در بیمارستان‌های آذربایجان شرقی+فیلم  اخبار استانها   اخبار تبریز بیدار

گفت‌وگو از سعید رحیم

انتهای پیام/ش

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]

برچسب ها :

ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =


تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات