جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ - Friday 22 February 2019
کد خبر : 5639
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۸
- بازدید

گفت‌و‌گوی خواندنی تبریز بیدار با مخترع ۶۵ ساله تبریزی؛ شمع دانشی که مسئولان آن را خاموش می‌کنند‌- اخبار استانها – اخبار تبریز بیدار

گفت‌و‌گوی خواندنی تبریز بیدار با مخترع ۶۵ ساله تبریزی؛ شمع دانشی که مسئولان آن را خاموش می‌کنند‌- اخبار استانها – اخبار تبریز بیدار https://tn.ai/1938024 به گزارش خبرگزاری تبریز بیدار از تبریز، حیدرعلی عیوض‌زاده کیهان، مخترع ۶۵ ساله‌ای است که با ۹ کلاس سواد و دانش ذهنی خود توانسته ۲۱ اختراع در زمینه صنعت آب به ثبت ملی برساند و با اختراعات خود، مشکلات صنایع آب […]


گفت‌و‌گوی خواندنی تبریز بیدار با مخترع ۶۵ ساله تبریزی؛ شمع دانشی که مسئولان آن را خاموش می‌کنند‌- اخبار استانها – اخبار تبریز بیدار

https://tn.ai/1938024

به گزارش خبرگزاری تبریز بیدار از تبریز، حیدرعلی عیوض‌زاده کیهان، مخترع ۶۵ ساله‌ای است که با ۹ کلاس سواد و دانش ذهنی خود توانسته ۲۱ اختراع در زمینه صنعت آب به ثبت ملی برساند و با اختراعات خود، مشکلات صنایع آب را رفع کند.

اهل تبریز هست و از هشت سالگی در صنعت آب فعالیت کرده، هیچ مدرک دانشگاهی ندارد و تنها با ۹ کلاس سواد توانسته به اختراع روی بیاورد، تاکنون بدون حمایت دولت و مسئولان ۲۱ اختراع را به ثبت رسانده است.

وقتی زنگ جهاد اقتصادی مقاومتی و تولید کالای داخلی در کشور به صدا درآمد، آستین بالا زد تا از راه علم باری از دوش مردم کم کند.

یکی از اختراعات مهم وی، طرح کاهنده مصرف آب است که تولید انبوه آن می‌تواند مشکل کم آبی کشور را برطرف کند و از آنجایی که با بحران کم آبی و خشکسالی مواجه هستیم، حمایت از این طرح کم هزینه می‌تواند پیشرفت شگرفی را در زمینه صرفه جویی آب داشته باشد.

گفت‌و‌گوی تبریز بیدار با این مخترع پر تلاش آذربایجانی را در زیر می‌خوانید؛

تبریز بیدار: چطور شد که وارد عرصه اختراع شدید؟

عیوض‌زاده: برای تحقق اقتصاد مقاومتی و برای اینکه به عنوان یک ایرانی خدمتی به کشورم بکنم و با تولید ملی بسیاری از مشکلات صنعتی بخصوص در حوزه آب را رفع کنم، وارد این عرصه شدم. زمانی که در حرفه خود تعمیرات و ساخت پمپ آب دچار مشکل شدم، تصمیم گرفتم با فکر و حل مسئله، راهکاری برای مشکلاتم بیابم و چنین شد که به کار اختراع روی آوردم.

تبریز بیدار: نخستین اختراع شما در چه سالی ثبت ملی شد؟

عیوض‌زاده: اولین اختراعاتم در سال ۸۵ با نام “حوضچه آبگیری پمپ شناور و رابط بین راهی ثبت ملی شد که تاکنون مشکلات زیادی را در حوزه آب حل کرده‌اند. در سال ۸۹، با توجه به نیاز کشور به آب و بحران کم آبی توانستم کاهنده مصرف آب را ثبت کنم.

تبریز بیدار: این اختراع کاهنده مصرف آب، چند درصد مصرف آب را کاهش می‌دهد؟

عیوض‌زاده: طبق آزمایش‌ها و تأییدیه سال ۹۳ اداره آب و فاضلاب آذربایجان شرقی، این اختراع ۵۰ درصد مصرف آب را کاهش می‌دهد، در واقع می‌توان با بهره مندی از آن، ۵۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی کرد.

تبریز بیدار: در مورد این طرح بیشتر توضیح دهید؟

عیوض زاده: این طرح هدیه‌ای به مردم ایران است، قابل استفاده در صنایع، کارخانجات و خانه‌ها می‌باشد. عملکرد آن به گونه‌ای است که یک لیتر آب را با افزودن اکسیژن به صورت مجازی، دو برابر می‌کند و مصرف کننده با مشاهده حجم دو برابری آب، فشار آب را کم می‌کند و بنابراین مصرف آب کاهش می‌یابد. کارشناسان صنعت آب زمانی که این اختراع را بررسی کردند، اعلام کردند که این اختراع شما معجزه‌ای برای صنعت آب محسوب می‌شود.

علاوه بر کاهندگی مصرف آب، ۱۲ مورد مزایای علمی برای مصرف کننده دارد، حین مصرف آب زمانی که این کاهنده به شیرآب متصل است، با افزودن اکسیژن به آب، آب شرب را گوارا می‌کند و همچنین اکسیژن موجود در آب، پوست را نرم و لطیف می‌کند و قدرت شویندگی آب را بالا می‌برد.

نمی‌دانم چرا باید طرحی را که برای ملت کشورم با هزار امید و آرزو اختراع کرده‌ام و می‌خواهم با قیمت مناسب در اختیار آن‌ها بگذارم و مصرف آب را کاهش دهم، این همه مورد بی مهری مسئولان قرار گرفته است.

تبریز بیدار: چند درصد از اختراعات شما تجاری سازی شده است؟

عیوض‌زاده: توانسته‌ام با تکیه بر سرمایه شخصی، ۶۰ درصد از اختراعاتم را تجاری سازی کنم و تاکنون در راه اختراع، ۵۰۰ میلیون تومان هزینه کرده‌ام.

تبریز بیدار: آیا از سوی مسئولان یا ارگان‌های دولتی حمایتی از شما صورت گرفته است؟

عیوض‌زاده: تاکنون هیچ مسئول یا اداره‌ای از طرح‌هایم حمایت نکرده، هر سال در جشنواره‌های متعدد اختراعات شرکت می‌کنم، مسئولان دریغ از حمایتی، تنها شعار داده و تحسین می‌کنند و می‌روند.

تبریز بیدار: برای اینکه طرح کاهنده آب به تولید انبوه برسد و تجاری سازی شود، چقدر سرمایه لازم است؟

عیوض‌زاده: برای انبوه سازی این طرح، ۵۰ میلیون تومان سرمایه لازم دارم. هیچ کدام از سازمان‌های دولتی از بنده حمایت نمی‌کند و می گویند بودجه‌ای برای این کار نداریم.

سرقت‌های علمی تمام زحمت‌های چند ساله‌ام را بر باد می‌دهد

تبریز بیدار: آیا تاکنون با مشکلی اساسی در راه اختراع مواجه شده‌اید که شما را دلسرد و نا امید کند؟

عیوض‌زاده: بله، همین طرح کاهنده مصرف آب، که تاکنون به چندین فروشگاه تجاری آن را فروخته‌ام، توسط یک شرکتی کپی برداری شده و این شرکت با تغییر جزئی ظاهر آن، طرحم را کپی برداری کرده و با قیمت ۲۰۰ هزار تومان در تمامی شبکه‌های تلویزیونی تبلیغ می‌کند، در حالی که بنده طرح اصلی‌ام را ۱۴ هزار تومان عرضه می‌کنم، چنین بی عدالتی‌ها و سرقت‌های علمی بنده را دلسرد می‌کند و زحمت و تلاش چند ساله‌ام را بر باد می‌دهد.

دست رد قاضی دادگاه به سینه مخترع/اگر نتوانی اثبات کنی پدرت را درمیاورم

 

 

تبریز بیدار: آیا چنین سرقت‌های علمی پیگرد قانونی ندارد؟

عیوض زاده: پیگیری چنین سرقت‌هایی به جایی نمی‌رسد چرا که قبلاً هفت خوان رستم را برای پیگیری سرقت یکی از طرح‌هایم به نام ” حوضچه آبگیری پمپ شناور ” پشت سر گذاشتم اما نتیجه‌ای نگرفتم، قبلاً از شرکتی ایرانی-خارجی که از کارم کپی برداری کرده بود شکایت کردم، شرکتی که ۲۰ کارشناس در اتریش دارد و از یکی از اختراعاتم نمونه سازی کرده بود، هیچ امنیتی برای مخترعان نیست.

من همه‌ مراحل شکایتم را طی کردم، دادگاه نهایی شکایت در مورد اختراعات در تهران برگزار می‌شود. مرا به شعبه اول دادرسی ارجاع دادند. آقای قاضی آنجا بود که وقتی پرونده‌ام را نشانش دادم، یک علامت ضربدر به پرونده‌ام زد و به من گفت:” اگر نتوانی ثابت کنی، پدرت را درمی آورم”این برخورد یک قاضی بود و من از این نحوه‌ی برخورد واقعاً متأسف و دلسرد شدم.

حدود سه ماه در تبریز کارم را پیگیری کردم و شش ماه نیز در تهران معطل بودم، بالاخره دوباره نزد قاضی رفتم، به من گفت طرف مورد شکایتت را اینجا خوانده و با او حرف زدم؛ این هم توضیحاتش!، در نهایت به صورت غیابی پرونده مختومه شد.

تبریز بیدار: در مورد مشکلات سد راه مخترعان بگویید

عیوض زاده: کار تجاری سازی یک اختراع بسیار سخت است به طوری که از بین ۵۰ اختراع به سختی می‌توان یک مورد را کاربردی کرد، من ۲۱ اختراع ثبت شده دارم که همه تجاری سازی شده‌اند، وقتی بخواهم اختراعی انجام بدهم ابتدا نیازهای جامعه‌ام را می‌سنجم و بر حسب نیاز وسیله‌ای را اختراع می‌کنم، هم کارگاه دارم و هم ماشین آلات و تجهیزات، با این حال به سختی می‌توانم اختراعاتم را به انجام برسانم چه برسد به مخترع جوانی که هیچ گونه امکاناتی ندارد.

جوانان مخترع هم از نظر مادی و هم از نظر معنوی نیاز به حمایت و تشویق دارند تا به کار خود ادامه بدهند و با نوآوری‌هایشان ما را از اسارت کشورهای خارجی دربیاورند. ما تا وقتی به کشورهای خارجی نیاز داشته باشیم و خودمان نیازمان را تأمین نکنیم، اسیر آن‌ها خواهیم بود.

تبریز بیدار: آیا تاکنون از کشورهای خارجی پیشنهادی برای همکاری دریافت کرده‌اید؟

عیوض زاده: بارها به صورت مستقیم و غیر مستقیم از کشورهای دیگر مثل مالزی، اتیوپی، قرقیزستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و غیره پیشنهاد همکاری دریافت کرده‌ام اما قبول نکردم و ترجیح دادم این تلخ کامی‌ها را تحمل کنم ولی در کشور خودم و برای مردم خودم کار کنم. وطنم را با هیچ کجای دنیا عوض نمی‌کنم. من برای خدا کار می‌کنم نه برای پول؛ عشق به وطن و مردم مرا پایبند کرده است.

تبریز بیدار: برای آینده چه برنامه‌ای دارید؟

عیوض‌زاده: برای آینده هیچ برنامه‌ای ندارم فقط اختراع طرح کاهنده مصرف آب را به صورت جزئی تغییرخواهم داد اگر سرمایه گذار هم نباشد خودم سرمایه گذاری می‌کنم و دیگر هم به کار اختراع ادامه نخواهم داد و از این تریبون اعلام می‌کنم که “اشتباه کرده‌ام، اشتباه کرده‌ام، اشتباه کرده‌ام”.

انتهای پیام/ش

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]

برچسب ها :

ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هفت + دو =


تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات